style3
Sivas Makina Turizm İnşaat Nakliye Ltd. Şti.
0 346 226 11 64  Enka Güvencesiyle

Yükleyici İş Makineleri

Yükleyici İş Makineleri Hakkında Genel Bilgi Edinin


Taşıma, doldurma, temel kazma, serme ve yükleme işlerinde kullanılan iş makineleridir. Temel hafriyat işleri, yol yapımları, inşaat işleri, tomruk taşıma, yükleme ve mermer ocaklarının işlerinde geniş amaçlı olarak kullanılmaktadır. Loder ve bekoloder iş makinelerinin çok sert zeminlerde kazı yapmak amacı ile kullanılabilir fakat bir dozer kadar güçlü iş makinelerinden değillerdir.
 

Yükleyici makinelerde çalışan operatörlerin iş makinesi operatörlüğü sertifikası almış olmaları ve ehliyetlerinin de olması gereklidir. Enka iş makineleri içinde loder ve bekoloder kullanıcıları bir miktar bakım ve onarımdan da anlamaları gerekmektedir. Bakımı yapılmamış iş makinelerinin insan sağlığına zarar verdiği bilinmelidir.
 

Paletli Loderler

Yükleyici iş makinesi çeşitleri paletli ve lastik tekerlekli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Paletli ve tekerlekli loderler olarak bilinirler. Paletli loderler kazma ve yükleme işlemlerinde elverişli olduklarından dolayı temel hafriyat kazılmasında ve kazılan hafriyatın yüklenerek taşınma işlemlerinde yaygın olarak kullanılırlar.
 

Paletli loderler zemin üzerinde daha geniş yüzeye temas ettiğinden dolayı her türlü zeminde verimli ve emniyetli çalışma yapabilirler. Paletli loderlerin dar alanlarda manevra kabiliyetleri de daha yüksektir. Yapısı gereği dar alanlarda nokta dönüşü yapabilen iş makineleri arasında yer alırlar. Enka yetkili satıcı paletli loderlerin dengeli bir çalışma nedeniyle ağır işlerde kullanıldığı bilinmektedir.
 

Lastik Tekerlekli Loderler 

Lastik tekerlekli loderler her zaman gevşetilmiş malzemelerin yüklenmesi ve taşınmasına elverişli iş makineleridir. Lastik tekerlekli loderlerin çalışma sisteminden daha çok faydalanmak için ataşmanlar takılarak taşıma, yükleme, istifleme, kanal kazma gibi işlemlerde de yaygın olarak kullanılabilir.
 

Enka servis Loderler kaplamalı zeminlerde dahi rahat manevra kabiliyetine sahip araçlardır. Belden kırmalı loderlerde özellikle hareket çalışma kabiliyetleri daha yüksek performanstadır. Paletli yükleme iş makinelerine göre daha hızlı ve daha seri manevra yeteneği bulunmaktadır.
 

Bu özelliklerinden dolayı çimento fabrikalarında, taş ocaklarında en çok tercih edilen makinelerdir. Taşıma işlemi gerçekleştirilirken loder kepçesinin yerden yüksekliği ortalama 30 santim kadar olmalıdır. Fakat engebeli arazilerde iş yapılıyorsa operatör tarafından kepçe yüksekliği ayarlanmalıdır. Her hangi bir iş makinesi ile çalışırken en önemli konu iş güvenliğidir.