style3
Sivas Makina Turizm İnşaat Nakliye Ltd. Şti.
0 346 226 11 64  Enka Güvencesiyle

İş Makinesi Çeşitleri Nelerdir?

İş Makinesi Çeşitleri Hakkında Genel Bilgi Edinin


İş makineleri kullanım alanları oldukça geniştir. İş makineleri kullanım alanı açısından birkaç çeşitte piyasada mevcuttur. Bazıları inşaatlarda kullanılırken bazıları ise toprak zeminleri kazmaya yarayarak yol yapımlarında kullanılmaktadır.
 

İnşaat makineleri kullanılabilir motorlu araçlardır. Çoğu tarım, bayındırlık, milli savunma, sanayi, iş hizmetleri için kullanılmaktadır. İşin değişimine göre iş makinelerine monte edilmiş farklı ekipmanlar ile hayvan, insan, yük taşımasında kullanmak için çalıştırılamaz.

İş makineleri çeşitlerinin bazıları; dozer, ekskavatör, greyder, skreyper, yükleyici (loder) vefinişer olarak bilinmektedir. İş makinelerinin kullanım alanları oldukça geniştir. Toprak zemin kazmak için ekskavatör, hendek kazmak ve yolları tavsiye etmek amacı ile greyderler kullanılır.

Skreyper iş makineleri ince tabakalar halinde toprağı bir yerden kazarak bir sandığa doldurarak belirli bir mesafeye taşıyan iş makineleridir. Yükleyici (Loder) ise toprakların kazılması zor olanlarını taşıtlara doldurmaya yarayan iş makineleri olarak bilinmektedir.

İş Makinesi Sınıflandırılması

İnşaatlarda veya tarım aracı olarak kullanılan makineler için bir takım sınıflandırmalar yapılmaktadır. Enka iş makineleri için bu sınıflandırmalar birkaç kısma ayrılmaktadır. İş makinesi sınıflandırmaları nelerdir?

  • Dozerler
  • Greyderler
  • Damperli Kamyonlar
  • Kazı Makineleri
  • Yükleyiciler
  • Kazıcı-Yükleyiciler
  • Skreyperler
  • Mini Yükleyiciler
  • Beton Transmikseri
  • Beton Pompası

İş Makinelerini Kimler Kullanabilir?

İş makinelerini resmi olarak kullanabilmek için, G sınıfı bir ehliyet sahibi olmak gerekmektedir. Bu ehliyete sahip olabilmek için mutlaka makine operatörlüğü belgesine sahip olmak gereklidir. G sınıfı ehliyet alabilmek için önce trafik sonra ilk yardım sınavına girilmelidir.

Sivas kiralık iş makineleri kullanmak için operatörlük belgesi aldıktan sonra G sınıfı ehliyet almak tüm iş makinelerinde kullanım hakkı vermemektedir.  Bazı iş makinelerinin ehliyet sınıfı farklıdır. Yani iş makinesi kullanabilmek için her hangi bir iş makinesi için aynı ehliyet kullanılamaz. İş makinelerini kullanabilmek için bilgi mutlaka gereklidir.

Hangi iş makinesi kullanılacaksa o makinenin sınıfı mutlaka ehliyet üzerinde yazmalı ve makinelerin kullanım ehliyeti kazanılmış olmalıdır.  SINIF/CLASS: E-G Eskavatör, SINIF/CLASS: E-G Vinç, SINIF/CLASS: E-G Silindir olarak bilinmektedir.