style3
Sivas Makina Turizm İnşaat Nakliye Ltd. Şti.
0 346 226 11 64  Enka Güvencesiyle

İş Makinesi (Greyder)

Greyder Kullanım Amacı


Greyderlerin kullanım alanları oldukça geniştir. Greyderler; kanal, hendek açma, yol yapımı, kar temizleme, şev kesme, yüzey tesviyesi, malzeme serme işi, yol yapımı, baraj yapımı, orman ve inşaat işlerinde kullanılmaktadır. Sivas satılık iş makinaları Greyderler 5-40 ton ağırlıkta imal edilir ve 60- 40 hp motor gücünde olurlar.
 

Greyderlerin kullanma amaçlarına göre yapımı veya bakımı, sabit şasi veya belden kırmalı ve aktarma organı olarak da mekanik veya hidrolik olarak üretilmektedir. Son tesviye işleri greyderle yapılan önemli çalışmalardan birisidir. Bu işlem yüzeylerin düzeltilmesi ve eğim verilmesi için yapılmaktadır. Bu kullanımlarda işlemler yavaş yapılmalı ve tekerleklerin yüzeyi bozmaması için tekerlekler kaydırılmamalıdır.
 

Greyderler Ne İçin Kullanılır?

Kiralık iş makinaları Greyderler; kesme işlemleri için kullanıldıklarında bıçaklarına arkaya doğru eğim verilmeli ve bıçak kesme ucu sağ ön tekerleğin dış ucundan bir miktar öne gelecek şekilde ayarlanmalıdır.
 

Greyderler serme işlemi de yapmaktadır. serme tesviye işlemleri bu işlemlerin son basamağı olarak bilinmektedir. serme işlemlerinde bıçak ortada tutulmalıdır. Bıçak ayarlamaları malzeme içinde istenilen yükseklikte ayarlanabilir.
 

Karıştırma ve figüre etme işlemlerinde ise karıştırılmış malzemeler kullanılmaktadır. Greyder ile en fazla yapılan işlemlerden olan hendek açma işlemi dar ve uzun bir şekilde hafriyat dizaynı oluşturulup yüzey suyunun yüzeyden uzak tutulması sağlanmaktadır.
 

Greyder ile yapılan kar temizleme işlemleri için greyder yolun tam ortasından taze karı temizlemeye başlayabilir. Greyderin bıçakları kar ve buzlu tabakayı kaldırabilmek için, taze kar temizlemek için de kullanılabilir.
 

Greyder kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar

İkinci el iş makinaları greyder kullanırken dikkat edilmesi gereken bir takım kurallar bulunmaktadır. Bu kurallara uymak iş güvenliğine önem vermek demektir. İş güvenliğine önem vermek ise insan hayat kalitesini artırmak için önemlidir.
 

  • Çalışma arazisi ve iyi bir zemin etüdü yapılmalıdır.
  • Yapılacak işe göre greyderin bıçağı doğru bir şekilde ayarlanmalıdır.
  • Kesme işlemleri için düşük vites kullanılmalıdır.
  • Greyderlerin hızları iş durumuna göre ayarlamalıdır.
  • Hendek ve tepe gibi engelli işlerde azami bir dikkat göstermek gereklidir.
  • Hiçbir zaman vites boşta ve dikkatsiz hareket edilmemelidir.